O nás a o vzniku ZOOParku Radonice

Naše firma HSM Jenštejn, s.r.o. byla založena v roce 2001 a její hlavní náplní byla a je zemědělská prvovýroba, která je zároveň hlavních zdrojem finančních příjmů. Myšlenka zřídit kulturně vzdělávací zařízení vznikla v témže roce, kdy byla založena naše firma a zároveň začalo být zřejmé, že klasické zemědělství v této příměstské oblasti bude z dlouhodobého hlediska nutné doplnit ještě dalšími aktivitami. Pro realizaci této myšlenky se nabízel původní zemědělský areál v obci Radonice u Prahy, kde jsme již od roku 1993 jako soukromý zemědělci nevědomky vytvářely podmínky pro zřízení takovéhoto zařízení odkoupením původních zemědělských objektů od bývalého ZD Jenštejn, jejich vnitřní úpravou po chovu prasat, obnovením starých nefunkčních inženýrských sítí, úklidem okolí budov a zatravněním pozemků. Na pozemek o rozloze cca 1,05 ha ve vlastnictví obce Radonice jsme zároveň uzavřeli nájemní smlouvu. Realizace kulturně vzdělávacího zařízení s rozšířením zeleně a klidové zóny zaujalo i představitele obce Radonice, kteří vyšli této myšlence vstříc a uzavřeli na základě předloženého a schváleného projektu s naší společností novou dlouhodobou smlouvu o pronájmu tohoto pozemku k těmto účelům, za což jim patří i dík ze strany provozovatele.

Již při prvních úvahách bylo rozhodnuto, že toto zařízení bude zahrnovat tři hlavní kulturně vzdělávací oblasti:

  1. zachování šesti historicky cenných zemědělských objektů z 50 let, tj. z doby kolektivizace venkova
  2. udržet v těchto objektech chov zvířat jak domácích tak následně i volně žijících
  3. dodělání a rozšíření parkových úprav včetně přirozených biotopů naší přírody na základech vytvářených již od roku 1993.

S rozsáhlejší realizací postupné přeměny tohoto areálu se začalo v roce 2002, kdy došlo po dohodě s obcí k prvním větším úpravám okolí, výsadbě další zeleně, likvidace několika hnojišť a oplocení areálu. Firmou byla zaregistrována na živnostenském úřadu kulturně vzdělávací činnost, schválen a povolen chov volně žijících zvířat. Po uzavření smlouvy se Střední zemědělskou školou v Brandýse n/L – Staré Boleslavi a následně i se Střední školou dostihového sportu a jezdectví v Praze Chuchli se toto zařízení stalo po schválení Ministerstvem zemědělství školním závodem, které využívají studenti jmenovaných škol k praktické výuce, k poznávání jednotlivých plemen hospodářských zvířat, jejich ošetřování a porozumění jejich potřebám. V rámci finančních možností je prováděna postupná údržba a opravy historických zemědělských objektů, které byly ve velmi špatném stavu, jelikož do řady z nich zatékalo, přistavují se další výběhy a voliéry pro nová zvířata. Provádí se úprava cest, vznikl dětský koutek, kde si mohou rodiče i děti odpočinout, pokračuje výsadba jehličnanů, listnáčů a dalších biotopů s vhodnými podmínkami pro následnou výsadbu rostlin středoevropské přírody.

Za společnost HSM Jenštejn, s.r.o. Václav Myslivec a Ing. Josef Straka.

Těšíme se na Vaši návštěvu!

Otevírací doba

ZOOPark Radonice můžete navštívit od 22. 4. ve všedních dnech v čase 8:30 - 16:00.

Během státních svátků a o víkendech máme otevřeno v čase 8:30 - 16:00.

Vstup do ZOOParku je možný pouze po předchozím objednání přes mobilní telefon na číslech 602 420 963 a 777 595 769.

Vzhledem k tomu, že návštěva našeho ZOOParku trvá přibližně šedesát minut, přijímáme poslední návštěvníky hodinu před zavírací dobou!

Pro objednání MŠ a ZŠ volejte (p. Myslivcová): 777 595 769.

Ohledně biotopů a rostlin volejte (p. Straka):
602 420 962.

Počasí Radonice (Praha-východ) - Slunečno.cz

Ceník

PŘÍJÍMÁME POUZE HOTOVOST


Vstupné pro děti
80,- Kč

Vstupné pro dospělé
120,- Kč

Krmení pro zvířata
(volitelné)20,- Kč

Turistická známka
(volitelné)30,- Kč

Na prodej turistická známka zooparku Radonice Praha východ